Przeskocz do treści

Internetowa afera ze zbożem w tle

Maj 19, 2013

Większość bardziej zaawansowanych internautów ponad wszystko ukochało sobie szeroko pojętą wolność i brak cenzury. Tym bardziej jest to widoczne w serwisach tworzonym przez społeczność, takich jak Wykop.pl. Ciągle trwa tam „afera” wynikająca m.in. właśnie z blokowanie pewnych materiałów. Na żywym organizmie mamy okazję zobaczyć, „jak działa internet”. Zdaję sobie sprawę, że dla części czytelników poniższe wywody mogą być bez odpowiedniego kontekstu nieco abstrakcyjne, postaram się jednak zaprezentować wszystko w klarowny i obiektywny sposób.

Przede wszystkim materiały pojawiające się na Wykopie wybierają sami wykopowicze – zakopując i wykopując najprzeróżniejsze znaleziska z sieci. Oczywiście nie panuje totalna samowolka, mniejszą lub większą pieczę nad poziomem i treścią znalezisk trzyma administracja i grupa moderatorów.

Jednym z moderatorów jest niejaka Elfik32. Cała historia zaczęła się dosyć dawno, gdyż w okolicach sylwestra. Podobno właśnie wtedy wyciekła naga sesja tej szanowne pani*. Zdjęcia robiono w zbożu (to wbrew pozorom ważne dla tej historii). Wykopowicze, jako miłośnicy kobiecego ciała i śmieszki, zaczęli dzielić tymi zdjęciami publicznie, za pośrednictwem mikrobloga (dla „nie wykopowiczów” – coś w rodzaju facebookowej tablicy). Początkowo nie groziło to niczym, sama Elfik pisała zaś, że „Nie ma się czego wstydzić”. Momentem przełomowym dla sprawy, był podobno rysunek do złudzenia przypominający jedno ze zdjęć z elikowej sesji, jednakowoż postać miała… głowę jelenia. Wpis został usunięty.

Ban

Srebrny kolor symbolizuje zablokowane konta.

Tak czy inaczej – ciężko mi w tym momencie ustalić dokładnie kolejność wydarzeń, ale użytkownicy zaczęli wrzucać kolejne przeróbki zdjęć przypominających sesję, zaczęło się pojawiać coraz więcej motywów ze zbożem. Wpisy usuwano, zbanowano kilku użytkowników. Ktoś wrzucił kompromitujący dla Elfik, stary komentarz – wpis oczywiście usunięto, a wrzucający dostał permanentnego bana. I się zaczęło, coraz więcej osób zamieszczało starsze komentarze moderatorki głosząc, jak ktoś piszący takie rzeczy, może mieć jakąkolwiek władzę w serwisie. Nie będę tych komentarzy przytaczał, wystarczy powiedzieć, że wypowiedzi Elfik były niekiedy bardzo kontrowersyjne i dwuznaczne.  Nie świadczyły o niej zbyt dobrze. W końcu jeden z użytkowników dodał znalezisko, będące niejako próbą pokazania „Prawdziwego oblicza Elfik32”, kolejny raz zadając pytanie, czy taka osoba nadaje się na swoje stanowisko. Po chwili znalezisko zablokowano, a wszystkich, którzy je wykopali, zbanowano (!).

Dalej historia nabrała jeszcze większego tempa – zirytowani cenzurą i banowaniem userzy rozpoczęli akcję „zboże”, wrzucając dziesiątki znalezisk związanych ze zbożem. Właściwie strona stała się zupełnie monotematyczna, czego dowód znajdziecie poniżej. Akcja trwała całą noc, aktualnie takie znaleziska są kasowane.

Na temat tego całego wydarzenia wypowiedział się jeden z administratorów, z jego słów wynika, że nie była to skoordynowana akcja administracji – więcej tutaj.

zboze

Wykop stał się na pewien czas serwisem nieco monotematycznym.

Jakie wnioski możemy wyciągnąć z tej zakręconej historii? Przede wszystkim, zachowanie administracji i moderatorów (a może tylko kilku z nich) było bardzo nierozsądne. Kto jak kto, ale ludzie opiekujący się serwisem takim jak Wykop.pl, powinni sobie zdawać sprawę, że w internecie nic nie ginie. A banowanie za samo wykopanie znaleziska przelało czarę goryczy. Cenzurowanie treści w internecie prowadzi praktycznie zawsze do Efektu Streisanda – zakazany owoc smakuje najlepiej. Ludzie chcąc walczyć z cenzurą, jeszcze chętniej dzielą się zakazanym materiałem. Sytuacja nie jest oczywista, ale moim zdaniem, Elfik zdecydowanie lepiej by na tym wszystkim wyszła, gdyby po zauważeniu, że jej zdjęcia zaczynają krążyć po serwisie, zwyczajnie zalinkowała do tej sesji na swoim profilu. Nie mówiąc już o niebanowaniu za wrzucenie zdjęcia z kawałkiem zboża albo samo dyskutowanie o sesji. Ostatecznie po tej całej zawierusze, wychodzi na to, że Wykop.pl został uszczuplony o jakieś 50 osób, licząc zbanowanych oraz tych, którzy usunęli sobie konto na własne życzenie. Być może ta liczba jest jeszcze większa. Ciekawie w kontekście całej tej akcji wygląda również wypowiedzieć administratora Wykopu (m__b) na temat cenzurowania materiałów w sieci. Oglądać mniej więcej od połowy:

Jak widać, świadomość zjawiska to jedno, a w praktyce…

Jakkolwiek administracja nie stanęła na wysokości zadania, dali się zaskoczyć społeczności, tak nie chcę w tym momencie tłumaczyć zachowania tejże. Wiele osób zdecydowanie przesadzało z dodawanymi materiałami, wrzucają rzeczy naprawdę dla administratorki obraźliwe. Nie mówiąc już o tym, że nie wiedzieli kiedy skończyć. Zwyczajnego chamstwa nie brakowało. Powiedziałbym nawet, że większość osób uczestniczących w akcji chciała się zwyczajnie wyżyć – biorąc pod uwagę, jak niekiedy przesadzali ze swoim zachowaniem. Z Wykopu zrobił się śmietnik. Pozostaje pytanie – gdzie kończy się wolność słowa?

Moim zdaniem najbardziej oczywistym wnioskiem z tego wszystkiego jest to, że ze społecznością internetową nie można walczyć poprzez blokowanie i cenzurowanie materiałów. Działa to na nią jak płachta na byka. Trzeba niezwykłej delikatności i przemyślanych decyzji, by utrzymać dużą grupę internautów w jakimkolwiek porządku. Szczególnie taką grupę, jak wykopowicze.

Na koniec bonus. Tym razem coś z drugiej strony – przykład niezwykłego wyczucia czasu i wpisania się w trendy panujące w internetowej społeczności, zrozumienie jej istoty i sposobu myślenia. Reklama Browaru Ciechan, która z pewnością w najbliższym czasie podniesie im sprzedaż :) O tutaj.

* nie, nie będzie linku do sesji.

Reklamy

From → Felietony, Inne

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: